Procesu vadības modernizācija pagarina elementārdaļiņu paātrinātāja darbības laiku

Viena no Eiropas lielākajām elementārdaļiņu paātrinātāja laboratorijām darbojas Jiveskiles universitātes telpās Somijā. Lai atbalstītu institūta turpmākos mērķus, līdzšinējā 30 gadus vecā elementārdaļiņu paātrinātāja vadības sistēma bija jānomaina. Par šī īpaši lielā projekta partneri tika izraudzīts Rockwell Automation risinājumu pilnvarotais izplatītājs Klinkmann. Ilgais un sarežģītais projekts, kurā bija gandrīz 2000 ievadizvades punktu, tika pabeigts 2020. gada vasaras sākumā.

Jiveskiles universitātes fizikas katedras paātrinātāja laboratorija ir viens no nozīmīgākajiem pētniecības aprīkojumiem Eiropā. To izmanto universitātes pētnieki un industriālais sektors, kā arī, piemēram, Eiropas Kosmosa aģentūra ESA, kas laboratoriju izmanto kosmosā nosūtīto komponentu pārbaudei. Laboratorija sākotnēji tika uzbūvēta Jiveskiles pilsētas centrā pagājušā gadsimta 70. gados. Deviņdesmito gadu sākumā Ylistönrinne rajonā tika pabeigta jauna universitātes pilsētiņa, nodrošinot paātrinātāja laboratorijai jaunas telpas.

“Laboratorija darbojas jau 30 gadus, taču tai vēl priekšā ir gara un nozīmīga nākotne, tāpēc mēs vēlējāmies sistēmu modernizēt,” projekta priekšvēsturi skaidro paātrinātāja laboratorijas direktors Pols Grīnlīss (Paul Greenlees).

Nepārtraukta darbība visu diennakti

“Paātrinātāja laboratorija darbojas nepārtraukti visu diennakti visa gada garumā. Dīkstāves gandrīz nav, jo tā izraisītu pētniecības darba palēninājumu un tādējādi radītu finansiālus zaudējumus,” skaidro paātrinātāja laboratorijas lietojuma dizainers Markuss Līmatainens (Markus Liimatainen).

“Visas apkopes procedūras ir jāplāno saistībā ar staru kūļa izmaiņām, bet par laimi tādu nav bijis daudz.” Uzticamība bija viens no galvenajiem kritērijiem vadības sistēmas piegādātāja izvēlē,” stāsta Līmatainens.

Tagad 30 gadus vecais aprīkojums ir papildināts ar Klinkmann piegādāto jauno procesu vadības sistēmu no Rockwell Automation.

“Mēs meklējām uzticamu un viegli uzturamu sistēmu, lai novērstu ar paātrinātāja saspringto grafiku saistītās problēmas,” skaidro laboratorijas inženieris Kalle Salminens (Kalle Salminen).

Ar rezerves daļu iegādi saistītās grūtības kā sistēmas modernizācijas iemesls

“Tuvojās vecās sistēmas dzīves cikla beigas, un arvien grūtāk bija iegādāties rezerves daļas. Mēs jau bijām spiesti izmantot, piemēram, no vecām iekārtām iegūtas pārstrādātas daļas,” skaidro Līmatainens.

Klinkmann piedalījās publiskajā konkursā un ieguva līgumu, pateicoties uzņēmuma piedāvātajai rentablajai cenai, kvalitātes prasībām un plašajam apkopes līgumam.

“Sistēma bija ārkārtīgi izaicinoša, sarežģīta un iekļāva 18 ievadizvades stacijas ar kopumā aptuveni 2000 ievadizvades punktiem,” rezumē Līmatainens.

Piecu gadu projekts

Sistēmas ieviešana bija jāveic nelielās partijās, jo visas iekārtas darbību nevarēja uzreiz pārtraukt. Katrs izslēgšanas komponents tika secīgi aizstāts ar jaunu. Visa sistēma tika uzbūvēta līdzās vecajai, lai pēdējo pāreju varētu veikt vienā reizē plānotajā trīs mēnešu servisa pārtraukumā.

“Klinkmann 2016. gadā piegādāja Allen-Bradley DCS sistēmas pirmās procesa un ievadizvades stacijas, bet galīgā maršrutēšana tika veikta 2020. gada vasaras sākumā, kad mēs varējām pilnībā demontēt veco aprīkojumu,” stāsta Līmatainens.

Rūpīgi izstrādāts process un elastīga sadarbība

Klinkmann piegādāja gandrīz visu nepieciešamo automatizācijas aprīkojumu, sākot ar ievadizvades kartēm un beidzot ar pilnībā aprīkotiem skapjiem, serveriem, operatora termināļiem un licencēm. Servisa paketē bija iekļautas arī Klinkmann organizētās apmācības, kuru pirmā daļa notika piegādātāja mācību telpās, bet otrā — paātrinātāja laboratorijā.

“Lietotāja saskarnes dizaina elastība ir tiešām viena no labākajām sistēmas daļām. Tā iekļauj lietotāja saskarnes veidnes, kuras var rediģēt gandrīz bezgalīgi,” skaidro Līmatainens.

“Mūsu sistēma bija tik atpalikusi, ka bija jāieslēdz drošības sistēmas slēdzis, lai gan tas parasti ir izslēgts. Šis ir piemērs par mūsu veiktajiem nelielajiem labojumiem,” piebilst Salminens.

Abi vīrieši ir pateicīgi Klinkmann par projekta īstenošanu.

“Mēs noteikti varam ieteikt Klinkmann uzņēmumiem, kuri plāno atjaunot visu savu sistēmu vai esošās sistēmas daļas,” rezumē Līmatainens.

“Mūsu sadarbība ar Klinkmann ir bijusi ārkārtīgi elastīga. Visi jautājumi ir atrisināti, labi sadarbojoties un uzklausot abu pušu viedokļus,” stāsta Salminens.

Uzzināt vairāk par procesu automatizāciju