AVEVA MES — kā un kad instalēt

Aveva MES

Ja ražošanas process neuzlabojas un efektivitāte ir neapmierinoša, visloģiskākais risinājums ir ieviest MES (Ražošanas izpildes sistēmas).

Precīzāk izsakoties, MES ir īpaša programmatūra, kas uzlabo visu ražošanas procesu, ražošanas līniju un operatoru sniegumu. Viena no šādu sistēmu līderēm ir AVEVA MES. Ražošanas profesionāļi to atzīst un augstu novērtē ārkārtīgi augstās kvalitātes, elastības un plašā opciju klāsta dēļ.

AVEVA MES ir speciālu programmu pakete. Mēs nerunājam par vienkāršām lietotnēm, ko var instalēt ikvienā datorā, bet par lielākām un kompleksām programmām, pirms kuru palaišanas ir nepieciešamas dažas papildu lietas. Tās ir šādas:

 • Instalēšanu veic tikai profesionāļi.
 • Attālināta profesionāla uzraudzība.
 • Izglītība darbiniekiem, kuri strādā ar MES programmām u.c.
 • Vissvarīgākais jums ir zināt savus mērķus.

Arī AVEVA MES mērķi var atšķirties dažādos ražošanas uzņēmumos:

 • uzlabot operatoru sniegumu un izmantot viņu priekšrocības;
 • palielināt noteiktu ražošanas līniju produktivitāti;
 • nodrošināt augstāku kvalitāti (mazāk defektu) ražotajiem produktiem;
 • pārvaldīt ražošanas projektus;
 • samazināt ražošanas līniju dīkstāvi;
 • samazināt un aprēķināt izejmateriālu zudumus;
 • un daudzi citi.

Pēc mērķiem nav grūti saprast, ka visās minētajās jomās ir konkrēti izaicinājumi. Visbeidzot viss tiek apvienots vienā mērķī — uzlabot ražošanas procesus un nodrošināt augstākus ražīguma un peļņas rādītājus. Ja pēc AVEVA MES instalēšanas iegūstam par 10 % lielāku ražīgumu un par 30 % mazāk dīkstāves, tas tūlīt ir redzams finanšu pārskatu ailēs, tāpēc diskusija par ieguldījumiem AVEVA MES programmā ir pilnīgi nevajadzīga. MES programma darbojas tā, lai jūsu ieguldījums atmaksātos dažu mēnešu laikā.

Kas ir nepieciešams AVEVA MES instalēšanai ražotnē (rūpnīcā)? Turklāt ne tikai instalēšanai, bet arī efektīvākai darbībai.

Piecas svarīgākās nepieciešamās lietas:

Cieša sadarbība ar instalētājiem

Ražošanas uzņēmumi darbojas atšķirīgi, tāpēc instalētājiem, kuri ievieš AVEVA MES sistēmas, ir nepieciešama ļoti cieša sadarbība ar uzņēmuma personālu. IT speciālistiem, kuri nodarbojas ar sistēmas ieviešanu, ir jāsaprot ražošanas specifika, kuru var izskaidrot tikai rūpnīcas darbinieki, kuri strādā tieši ar iekārtām (vadība bieži vien nepārzina detaļas, tāpēc viņu uzskati par ikdienas mazajiem procesiem var atšķirties no realitātes).

Konsultācijas par ražošanas procesu

Līdzko IT sistēmas instalētāji satiek ražošanas darbiniekus, viņiem nākas saskarties ar tūlītēju dilemmu — mēs zinām, kā ražot, bet vai ražojam pietiekami efektīvi? Varbūt līdzšinējais ražošanas process ir jāmaina, jāpielāgo IT sistēmām? Mērķis taču ir viens — labāki rezultāti… Šādām ražošanas procesu izmaiņām bieži ir nepieciešamas īpašas ārējas konsultācijas, ko sniedz speciālisti, kuri nav saistīti ne ar ražošanas uzņēmumu, ne arī ar instalētājiem.

Mērķu un prioritāšu noteikšana

Vadības mērķis ir peļņas uzlabošana. Ražošanas ceha vadītāja mērķis ir nodrošināt netraucētu darbību ražošanas līnijās. IT speciālista mērķis ir panākt nevainojamu darbību visās sistēmās. Kurš no šiem mērķiem ir svarīgāks? Ļoti svarīgi ir ne tikai noteikt mērķus, bet arī to prioritātes un hierarhiju, lai noskaidrotu, ar ko sākt un ko instalēt vispirms.

Aizrautīga darbinieku komanda

Daudzu uzņēmumu vadības programmu panākumu stāsti sākas ar darbiniekiem, kuri ar entuziasmu un lielu pārliecību pievēršas nesen ieviestai sistēmai. Tāpēc ir ļoti svarīgi par sistēmas ekonomiskumu un efektivitāti pārliecināt personālu, kas ir atbildīgs par tās darbību un apkopi. AVEVA pieliek visas pūles, lai nodrošinātu to, lai cilvēki, kuri strādā ar šo programmu, ne mirkli neapšaubītu sistēmas uzticamību. Darbinieku aizrautība un ticība ir ļoti svarīga ne tikai AVEVA MES, bet jebkuras sistēmas ieviešanā.

Instalēšanas termiņu noteikšana

Ja MES ieviešana tiek atlikta gadu no gada, par kādu efektivitāti var runāt? Ļoti svarīgi ir noteikt AVEVA MES ieviešanas termiņus atbilstoši noteiktajiem mērķiem un prioritātēm. Kādi ir optimālie termiņi? To ir grūti pateikt, jo dažām iekārtām ir nepieciešami tikai 2-3 sensori iekārtas efektivitātes aprēķināšanai un datu pārsūtīšanai uz programmas “smadzenēm”, bet citām nepietiek pat ar pilnas procesa loģistikas efektivitātes noteikšanu no izejmateriālu ražošanas līdz gatavajam produktam. Termiņi ir jāsaskaņo ar ražošanas procesiem, jo sistēmas ieviešanai ir nepieciešama arī dīkstāve.

Kad ir pienācīgi novērtēti visi pieci svarīgie elementi un veikta nepieciešamā sagatavošanās, AVEVA MES ieviešanas process ir efektīvs un ātrs. Atliek tikai uzlabojumi un pastāvīga apkope.